Menu
logo tjk main

Jak dobrać firany i zasłony do pomieszczeń?

Jak dobrać firany i zasłony do pomieszczeń?
Zasłony i firany są często niedoceniane. Nie zastanawiamy się zbytnio nad ich wyborem, tylko kupujemy pierwsze, które wpadną nam w oko. Nie zdajemy sobie sprawy, że to błąd. Tak naprawdę zasłony i firany mogą zupełnie odmienić oblicze naszych pomieszczeń, więc warto bardziej przemyśleć nasz wybór. Na co konkretnie zwracać uwagę?

Zacznij od wyboru odpowiedniej długości
Właściwa długość zasłon i firan jest niezwykle ważna. Jeśli dokładnie wszystkiego nie zmierzymy, to możemy oszpecić nasze mieszkanie. Mamy dwa warianty wyboru odpowiedniej długości firan. Pierwszy to sięgające do parapetu, a drugi do podłogi. Musimy przemyśleć, które rozwiązanie w naszym przypadku lepiej się sprawdzi. W kuchni dłuższe firany mogą być bardzo niepraktyczne, za to świetnie będą się prezentować w salonie.

Ważne jest też połączenie długości firan oraz zasłon. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Krótkie firany i długie zasłony to najpopularniejsze rozwiązanie, które zawsze świetnie się sprawdzi. Jeszcze ciekawszy efekt osiągniemy, gdy jedno i drugie będzie długie. Natomiast kiepsko będą wyglądać długie firany i krótkie zasłony. Takie połączenie raczej nigdy dobrze się nie prezentuje. Warto też pamiętać, że w przypadku krótkich firan mamy dużo więcej możliwości. W tej sytuacji możemy upinać zasłony na różne sposoby i tworzyć nietypowe połączenia.

Zastanów się nad właściwym rodzajem zawieszenia
Kolejną sprawą, którą warto przemyśleć jest rodzaj zawieszenia. W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki jest najlepszy wybór. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Wyróżnia się trzy najpopularniejsze rodzaje zawieszenia: na taśmie marszczącej, na szelkach i na kółkach. Wszystkie z nich możemy przypiąć do karnisza drążkowego, ale tylko niektóre do szynowego lub drążków-szynowego. Dlatego na samym początku warto się zastanowić, jaki typ karnisza występuje w naszym mieszkaniu. Najczęściej wybiera się firany na taśmie marszczącej, które bardzo łatwo założyć i od razu są gotowe. Natomiast te na szelkach i kółkach dają nam znacznie większe możliwości aranżacyjne. W dodatku firany na kółkach najłatwiej się przesuwa. Bez względu na to, jaki rodzaj firan wybierzemy, warto zajrzeć na stronę https://strefafiran.pl/, gdzie mamy ogromny wybór.

Pamiętaj też o odpowiednim zaciemnieniu
Nie zapominajmy też o praktycznej funkcji firan, czyli ochronie przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami. Zanim więc przejdziemy do wyboru tych właściwych, powinniśmy przemyśleć, czy zamierzamy zawiesić same firany, czy może dołączymy do nich zasłony. W drugim przypadku wybór będzie znacznie ładniejszy. Wszystko dlatego, że wówczas wystarczy skupić się na wyglądzie firan. Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy zamierzamy zawiesić je same. Wtedy warto zadbać o to, aby właściwie chroniły nasze pomieszczenia przed promieniami słonecznymi. Dlatego w takiej sytuacji powinniśmy wybierać takie, które cechują się dużym stopniem zaciemnienia. Dzięki temu łatwiej będzie nam funkcjonować.

Nie masz uprawnień do komentowania