Menu

logo tjk main 

Jak urządzić małą sypialnię?

Jak urządzić małą sypialnię?
Aranżacja małej sypialni tak, by spełniała oczekiwania domowników jest trudniejsza niż planowanie i wystrój dużego pomieszczenia. Jednak nawet niewielki pokój można zamienić w funkcjonalne i ładne wnętrze. Przy jego urządzaniu sprawdzają się nie tylko ogólne zasady, ale także pomysłowe sposoby na przykład na przechowywanie. Jak zatem zaplanować niewielką sypialnię, by stała się wymarzonym miejscem odpoczynku i komfortowego snu?

Kolorystyka wnętrza
Nie od dziś wiadomo, że ciemne barwy w małych pokojach się nie sprawdzają. Zmniejszają optycznie pomieszczenie i mogą je przytłaczać. Warto pomalować je farbą w białym kolorze - odbije światło i sprawi, że pomieszczenie wyda się większe niż w rzeczywistości. Taki wybór zapewni także efekt czystości i lekkości, nadając wnętrzu prosty, a zarazem elegancki styl.

Nie znaczy to jednak, że aranżując niewielką sypialnię, jest się skazanym tylko na biel. Równie dobrze sprawdzają się inne jasne odcienie, szczególnie beże i kremy, które sprawiają, że sypialnia jest miejscem przytulnym i ciepłym. Można również poeksperymentować z kolorem i jedną ze ścian - najlepiej tę za wezgłowiem łóżka - pomalować na inny odcień, na przykład żółty - dodający energii. W przypadku wąskich pomieszczeń dobrze sprawdzą się także poziome pasy. Należy jednak zawsze pamiętać o zasadzie ograniczania liczby kolorów w małym wnętrzu, ponieważ ich nadmiar sprawi, że wyda się ono jeszcze mniejsze i zagracone.

Łóżko
W każdej sypialni łóżko jest elementem najważniejszym, co nie znaczy, że musi być w rozmiarze king size. Najczęściej dla dwóch osób wystarczy takie o szerokości 140-160 cm. Warto ustawić je tak, by z obu stron był do niego dostęp, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, nie należy się poddawać. Ustawienie łóżka, by jednym bokiem przylegało do ściany czy okna może być nie tylko jedyną opcją umieszczenia go w pokoju, ale także dawać nowe możliwości - na przykład wykorzystania parapetu jako dodatkowej półki. Samo łóżko również może być wielofunkcyjne i służyć nie tylko do spania, ale także przechowywania. Warto zatem poszukać mebla rozkładanego - z dodatkowym miejscem na pościel, albo wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem na przechowywanie. Zamiast stawiać po obu stronach szafki nocne, które zajmują dużo miejsca, warto zwrócić uwagę na łóżka z wmontowanymi już półkami w wezgłowiu lub samemu zrobić takie półki, które z powodzeniem będą mogły zastąpić szafki nocne. Wybierając łóżko, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego szczyt. Często stanowi on jedynie element dekoracyjny, nierzadko ciężki i przytłaczający, a dodatkowo realnie zwiększający zewnętrzne wymiary łóżka, co jest szczególnie ważne, kiedy „walczy się” o każdy centymetr.

Przechowywanie
Poza łóżkiem drugim najważniejszym meblem w sypialni jest szafa. W przypadku naprawdę niewielkiego pomieszczenia albo kiedy jest ono nie tylko małe, ale i ma nietypowy kształt, najlepiej będzie wybrać meble robione pod wymiar. Często jest to jedyny sposób, by dopasować na przykład głębokość szafy do możliwości urządzanej przestrzeni. Wybierając szafę, należy również pamiętać o materiale, z jakiego jest wykonana. Ciemne fronty dadzą taki sam niekorzystny efekt, jak ciemne ściany. Najlepiej sprawdzą się jasne barwy, które sprawią, że mebel „wtopi się” w ścianę i będzie mniej widoczny, albo lustra. Innym sposobem na szafę w małej sypialni jest rezygnacja z drzwi do niej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy na przykład planujemy przestrzeń do przechowywania na poddaszu, pod skosem - można wtedy zastosować kotarę, która nie tylko zasłoni ubrania, ale będzie także stanowić element dekoracyjny.

Oświetlenie i dekoracje
Chociaż sypialnia służy głównie nocą, warto zadbać o dostęp dziennego, naturalnego światła. Zasłaniając okno ciężkimi, ciemnymi zasłonami, zmniejszamy i tak już małą przestrzeń. Dla osób, które nie potrafią zasnąć, kiedy przez okno przedostaje się słońce, doskonałym rozwiązaniem będą rolety nieprzepuszczające promieni słonecznych. Są one dostępne w każdym kolorze, również białym, można je więc dobrać do pomieszczenia urządzonego w dowolnym stylu. Wybierając lampki nocne, też można zaoszczędzić miejsce, montując na przykład kinkiety bezpośrednio na ścianie nad łóżkiem. Ciepłe światło zaś można uzyskać dzięki odpowiednim żarówkom.

Poza odpowiednim oświetleniem dla końcowego efektu ważne są elementy dekoracyjne. Jeżeli wybierając kolor ścian i mebli zdecydowaliśmy się na biel, wszelkie dodatki, jak żyrandol, poduszki ozdobne czy narzuta na łóżko mogą być kolorowe. Jeśli jednak w pomieszczeniu pojawił się wzór - na przykład w postaci fototapety, pasów na ścianie czy zdobionego wezgłowia - należy unikać innych przyciągających wzrok dodatków. W pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach najlepiej sprawdza się bowiem minimalizm.

Triki na powiększenie wnętrza
Poza jasnymi, najlepiej białymi ścianami istnieją także inne sprawdzone sposoby na wizualne powiększenie małych wnętrz. Jednym z nich są, wspomniane już, lustra, które dają iluzję podwojenia dostępnego w pomieszczeniu miejsca. Optycznie małą sypialnię mogą także powiększyć jasne meble z połyskiem, które - podobnie jak białe ściany - odbijają światło. Innym trikiem, który wizualnie zwiększy pokój jest odpowiednia fototapeta. Można ją umieścić na przykład na ścianie za łóżkiem - tradycyjnie uznawanej za dekoracyjną - lub na drzwiach szafy. Doskonałym motywem będzie na przykład pejzaż z drogą lub mostem.

Urządzając swój wymarzony kącik relaksu, warto szukać inspiracji i podglądać rozwiązania zastosowane w innych domach. Więcej porad oraz sposobów na aranżację małej sypialni można znaleźć na przykład na stronie http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-sypialnie/jak-urzadzic-mala-sypialnie,pr212.html
powrót na górę