Menu
logo tjk main

Stare rzeczy jak nowe

Stare rzeczy jak nowe
Masz dość sztampowych wnętrz, jednolitych wzorów, oklepanych schematów w aranżacji wnętrz? Cenisz sobie unikatowość, niebanalność, a przede wszystkim kreatywne podejście do stylistyki Twojego domu, czy mieszkania? W takim razie retro styl jest dla Ciebie. Meble z duszą wygrzebane gdzieś z pchlich targów albo z antykwariatów. Rozłożyste sofy, nietypowe komody, mieszanka stylów, która odwołuje się do różnych epok. Jeśli jesteś artystyczną duszą z plastycznym zacięciem, to możesz rzeczom tym dać nowe życie poprzez ich renowację na przykład w stylu decoupage.

Styl Retro 60-tych -90-tych lat
Styl retro ceni sobie pokoleniowy charakter rzeczy, nie podąża za nowoczesnymi trendami i najnowszymi rozwiązaniami, a wręcz przeciwnie - odnosi się do tego co było i z przeszłości czerpie inspiracje. Wiele rzeczy w tym stylu nie jest nowych - jedynie naśladuje te znane z lat 60-tych, czy 70-tych, a nawet późniejszych, niektóre je po prostu imitują.

Cechą charakterystyczną są na pewno drewniane krzesła, komody na nóżkach, solidne regały, niskie ławy kawowe, fotele z drewnianymi oparciami. W takiej stylistyce króluje także mieszany styl barwny: kolor niebieski, musztardowy, brązowy, czerwony i złoty. Takie zestawienie sprawia, że wnętrza w takiej retro aranżacji to swoisty wehikuł czasu, który przenosi nas do pomieszczeń zapamiętanych z lat młodości.

Taka aranżacja została na nowo doceniona i w wielu polskich domach powracają rzeczy, które jeszcze niedawno wyrzucało się na śmietnik. Wielu designerów zajęło się renowacją mebli z dawnych lat, a zainteresowanie taką stylistyką jest ogromne. Do łask wracają także dodatki, które królowały we wnętrzach od lat 60-tych - czarno-białe fotografie, gramofony lub adaptery, radia i wysokie głośniki w drewnianych obudowach.

Retro styl inaczej
Do słowa „Retro” znanego w aranżacji wnętrzarskiej przypisane są odpowiednie skojarzenia, ale stary styl to decoupage, który pozwala przedmiotom starym zaistnieć na nowo. Zwłaszcza renowacja mebli w tym stylu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co prawda wymaga ona pracy i kreatywności, ale meble, takie jak szafy, komody, krzesła, zyskują dzięki niej nowego blasku i coś co kiedyś było przeznaczone na śmietnik, po renowacji techniką decoupage staje się prawdziwą ozdobą salonu.

Zastosowanie serwetek ozdobnych w tej technice nadaje wnętrzu i jego stylistyce nieco angielskiego, romantycznego stylu, jednak duże znaczenie w tym temacie ma wybór wzoru i metody obróbki, która starym rzeczą nada nowego klimatu.

Nie masz uprawnień do komentowania