Menu
logo tjk main

Kwiaty w domu. Poznaj ich zalety

Kwiaty w domu. Poznaj ich zalety
Kwiaty, zarówno doniczkowe, jak i cięte, bez wątpienia zmieniają wnętrza w naszych domach. Nie są one jednak tylko czymś co cieszy oko. Hodowanie kwiatów w domu, przynosi mnóstwo innych korzyści.

Wazony z gustownie ułożonymi kwiatami, wnoszą kolory, dobry nastrój, ciepło i podkreślają charakter przestrzeni. Niestety, kwiaty cięte dość szybko więdną, choć jest wiele sposobów, aby przedłużyć ich żywotność.

1 11 21 3

Jak przedłużyć życie kwiatom ciętym
Ważnym elementem jest codzienna wymiana wody w wazonie. Dzięki tej czynności ograniczamy rozwój mikroorganizmów, które zatykają wiązki przewodzące w pędach kwiatów. Dobrze jest też, przed każdorazowym włożeniem kwiatów do wody, podciąć ukośnie ich pędy. Chcąc aby kwiaty dłużej były świeże, nie można zapominać o temperaturze wody. Najlepsza temperatura dla kwiatów ciętych, to 40 stopni Celsjusza. Woda ciepła zawiera mniej tlenu, co powoduje, że proces więdnięcia kwiatów postępuje wolniej.

A jak jest z kwiatami doniczkowymi
„Zieloność” w doniczkach, poza aspektem wizualnym, ma również działania kojące oraz lecznicze, zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną. Różne kwiaty mają różne oddziaływanie na nasz organizm. Często takie kwiaty dajemy w prezencie znajomym, przyjaciołom. Dobrze więc jest dobrać taki prezent, do osobowości obdarowywanego a także przekazać wiedzę, gdzie najlepiej prezent postawić w domu.

Jeśli osoba, której chcemy podarować kwiat doniczkowy, jest nieśmiała, warto dać Jej anturium, na osoby starsze doskonale wpływają fiołek afrykański oraz begonie, jako, że pozytywnie nastrajają do życia. A gdy ktoś z naszych znajomych obciążony jest długotrwałym stresem i osłabieniem nim spowodowanym, pomocna będzie bugenwilla.

234

567

8910

111213

Działanie lecznicze, mają również zapachy niektórych kwiatów doniczkowych. Impulsy zapachowe, są łatwo przenoszone do mózgu, dlatego to właśnie zapach działa najszybciej na poprawę naszego nastroju i samopoczucia. Zapach wydzielają głównie kwiaty, jednak we wszystkich częściach roślin, czyli w liściach, pędach, korzeniach, nasionach i owocach, znajdują się substancje odpowiedzialne za uwalnianie się aromatów.

Jaśmin lekarski, który pachnie bardzo intensywnie podczas kwitnienia, zalecany jest przy „męskich” dolegliwościach. Działa również relaksująco i antydepresyjnie. Pelargonie, których odmiany geranium, pachną najbardziej intensywnie, mają działanie antyseptyczne i antydepresyjne, a także równoważą zmienne stany emocjonalne. Zapach Gardenii dodaje optymizmu i radości życia. Aromaty wydobywające się z kwiatów oraz liści drzewek pomarańczowego i cytrynowego, działają uspokajająco, ale nie otępiają. Wspomagają koncentrację, pobudzają do działania, a także zmniejszają tremę i lęki.

3 13 23 3

Zdaniem naukowców, kolor zielony poprawia pracę płuc i krążenie krwi. Przede wszystkim jednak, zieleń doskonale wpływa na psychikę człowieka oraz koi oczy.

Wiele roślin, ma działanie uniwersalne i korzystnie wpływa na cały organizm człowieka. Do takich roślin należą m.in. paproć Nefrolepis, rozkłada większość szkodliwych związków chemicznych, nawilża i ujemnie jonizuje powietrze, oczyszcza układ nerwowy, przywraca równowagę. Natomiast, zielistka Strengera Chlorophytum comosum doskonale poprawia humor, dodaje energii. A gdy w naszym domu zawita bluszcz, przefiltruje nam powietrze, ponieważ rozkłada aldehyd mrówkowy.

W pomieszczeniach, które w wyposażeniu mają nowe meble, parkiety itp. dobrze jest umieścić Epipremnum złociste. Usuwa ono bowiem z powietrza formaldehyd oraz inne lotne zanieczyszczenia pochodzenia organicznego.

Nie należy również zapominać o tym, że rośliny zielone fotosyntezują. Absorbują dwutlenek węgla, uwalniając do otoczenia tlen. Dzięki obecności takich roślin, ilość tlenu w ciągu dnia się zwiększa, a maleje ilość dwutlenku węgla.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest fakt, że kwiaty doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza. Badania pokazują, że do przyrostu 1g masy zielonej rośliny potrzebują średnio od 200 do 2000g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza.

Ktoś mógłby powiedzieć, że szkoda tylko, że kwiatów nie należy stawiać w sypialni, ponieważ tlen produkują za dnia. W nocy z kolei, absorbują tlen, a wydalają dwutlenek węgla. Prawdą jest, że rośliny zielone, w nocy absorbują tlen, nieprawdą za to jest stwierdzenie, że nie należy hodować kwiatów w sypialniach.

Są rośliny doniczkowe, które właśnie w nocy produkują tlen. Do takich roślin należą m.in. aloes, orchidea, sansewieria, skrzydłokwiat, drzewko szczęścia. Kwiaty te, z pewnością dotlenią naszą sypialnię, oraz zapewnią spokojny, zdrowy sen.

4 14 24 3

4 44 5

Czasami słyszę od ludzi: „Ale ja nie mam ręki do kwiatów”. Każdy ma „rękę”, jeśli tylko zechce. Wystarczy kwiaty polubić, zaprzyjaźnić się z nimi. Niektórzy twierdzą, że kwiaty lubią, kiedy się z nimi rozmawiam. Nie bójmy się więc kwiatów w domu i bardzo o nie dbajmy.

Kasia Wełnic
Terapeutka, zwolenniczka harmonii między logiką a emocjami, zafascynowana wszechświatami równoległymi. :)

Nie masz uprawnień do komentowania