Menu

logo tjk main 

Pielęgnacyjne właściwości ziół

Pielęgnacyjne właściwości ziół

Prozdrowotne właściwości ziół są znane od zawsze. Nie wszyscy wiedzą jednak, że zioła mają także wpływ na nasz wygląd. Najlepsze są te samodzielnie zerwane i ususzone, rosnące na terenach wolnych od zanieczyszczeń i spalin samochodowych.

Zioła mogą wpływać na poprawę stanu włosów, skóry i paznokci zarówno stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Przygotowanie naparu z ziół wcale nie jest pracochłonne ani uciążliwe, tak jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy, aby stosować zioła kupione w aptece lub sklepie zielarskim (o ile nie mamy możliwości samodzielnego zgromadzenia suszu). Są one dużo bardziej wartościowe niż popularne zioła w torebkach ekspresowych.

Do przygotowania naparu przydatne będą wszelkiego rodzaju zaparzacze do herbaty. Zioła zalewamy wrzątkiem, czekamy aż naciągną i po odcedzeniu suszu pijemy. Do smaku ziół trzeba się przyzwyczaić. Na początku napar można posłodzić cukrem lub miodem, dodać do niego odrobinę soku z malin. W ten sposób możemy spożywać np. herbatę z pokrzywy, skrzypu polnego czy lipy. Niestety na efekty dla skóry i włosów trzeba nieco poczekać.

Dla niecierpliwych istnieje opcja suplementów diety, gdzie znajduje się wysokie stężenie wyciągów roślinnych. Nie ma jednak pewności co do naturalnego pochodzenia tych składników.

W ostatnim czasie popularne w sieci stało się picie siemienia lnianego. Cała blogosfera urodowa oszalała na jego punkcie. Nasiona lnu zawierają dużą ilość śluzu, który pojawia się po zalaniu ich wodą. Spożywany wewnętrznie - korzystnie wpływa na działanie układu pokarmowego, na stan skóry i włosów. Zewnętrznie - jako odżywka do włosów lub maseczka do twarzy, która świetnie nawilża, likwiduje elektryzowanie się włosów. Jego smak jest bardzo specyficzny, ale czego jednak nie robi się dla urody.

W pielęgnacji włosów zioła mogą być stosowane w formie tzw. płukanek lub wcierek. Płukanka ziołowa - to nic innego jak napar z ziół zastosowany do ostatniego płukania włosów. Wcierka - mocny napar wykorzystywany do wcierania w skórę głowy. Można to zrobić zaraz po umyciu włosów, a także później, w zależności od potrzeb i preferencji.

Do wszystkich rodzajów włosów jest polecana pokrzywa, ponieważ działa ona wzmacniająco na cebulki. Dodatkowo odżywia skórę głowy, łagodzi podrażnienia, eliminuje łupież i przetłuszczanie się włosów. Podobne działanie ma skrzyp polny, który zawiera duże ilości krzemionki. Wzmacnia on włosy, pomaga uporać się z ich nadmiernym wypadaniem. Szałwia również działa wzmacniająco. Kozieradka z kolei oprócz pozytywnego wpływu na wypadanie włosów, stymuluje cebulki do pracy przyspieszając w ten sposób porost włosów, ogranicza przetłuszczanie, usztywnia włosy i dodaje im objętości. Podobne działanie ma chmiel. Płukanie włosów w piwie jest bardzo pożądane

Do włosów przetłuszczających się, oprócz pokrzywy polecany jest także rozmaryn oraz łopian większy (dostępne również w postaci olejku). Mają one działanie grzybobójcze i antybakteryjne, wpływają korzystnie na skórę głowy, przyspieszają porost włosów. Rozmaryn ze względu na kolor jest polecany brunetkom, ponieważ może pogłębić kolor włosów.

Suche włosy będą wdzięczne za intensywną kuracje siemieniem lnianym, lipą oraz nagietkiem. Zawierają one dużo substancji śluzowych, dzięki czemu znakomicie nawilżają zarówno włosy, jak i skórę głowy.

Wspaniałe ukojenie dla skóry głowy przynosi rumianek, polecany przy problemach ze swędzeniem skalpu. Uwaga - rumianek rozjaśnia włosy, dodając im świetlistych refleksów.

Zewnętrzne stosowanie ziół w pielęgnacji włosów przynosi rezultaty niemal natychmiast, zwłaszcza jeśli chodzi o kuracje siemieniem lnianym lub lipą dla włosów przesuszonych. Przy problemach z przetłuszczaniem lub łupieżem, niestety należy uzbroić się w cierpliwość.

Musimy także pamiętać, że nadmiar ziół w pielęgnacji włosów może je przesuszyć, więc należy je stosować z rozsądnym umiarem i pamiętać o systematycznym nawilżaniu innymi produktami.

Dominika Kuroś, 25l.

powrót na górę