Menu
logo tjk main

Creepersy - Coś nowego, coś starego? Coś ponadczasowego!

Creepersy - Coś nowego, coś starego? Coś ponadczasowego! Foto: http://krejzole.blog.pl
Moda to nie tylko uzupełnienie naszych potrzeb związanych z fizjologią, czyli odczuwaniem zimna lub gorąca. Moda to także nie tylko połączenie tej funkcjonalności z ewentualnymi trendami. Moda, to również w niektórych przypadkach kawał historii i tradycji.

Po tak konkretnym wstępie, przedstawmy bohaterów dnia: Creepersy - dla niektórych buty z typu klasyk, dla innych kontrowersyjna i nacechowana subkulturowością część garderoby.

2https://www.facebook.com/photo.php?fbid=370440956322250&set=pb.225177267515287.-2207520000.1383065327.&type=3&theater
 
Laikom, takim jak ja, mogłoby się wydawać, że jest to styl gotów i punków. Ale ewidentnie wyczuwa się w nich klimat Wielkiej Brytanii. Co więcej, w tym sezonie niewątpliwie przeżywają swój rozkwit, i na ulicach większych miast coraz częściej możemy je zobaczyć. Dlatego, że można je łączyć i ze strojem do pracy i wyjściowym na imprezę. Mają w sobie pazur i tak jakby krzyczały: „hola, hola - noszę creepersy i to nie przypadek” :)

3https://www.facebook.com/photo.php?fbid=182450998473995&set=pb.178114068907688.-2207520000.1383065292.&type=3&theater

Są na pewno oryginalne i wyjątkowe, ale także wbrew pozorom powinny podobać się rodzicom nastolatków, gdyż to tak naprawdę „bardzo porządne buty”. Skórzane, choć teraz powstają różne ich odpowiedniki np. zamszowe.

4www.likely.pl

Ich początki sięgają lat czterdziestych XX wieku. Wtedy po raz pierwszy ukazały się na londyńskich ulicach. Historia ich początków wiąże się z butami brytyjskich żołnierzy, walczących w trakcie II wojny światowej na różnych frontach. Buty posiadały wysoką i masywną podeszwę a do tego były porządnie zszyte. Wtedy to brytyjska firma George Cox przerobiła buty takie dla ludzi cywilnych i do codziennego ich użytkowania.

Za sprawą lat 70 najmocniej będą nam się kojarzyły z brytyjską subkulturą Teddy Boys. Potem stały się podstawową częścią garderoby punków, kontestatorów i gwiazd rockowych, by do dziś funkcjonować w coraz to nowszych odsłonach, aczkolwiek nie odbiegających wysoce od ich pierwotnych form.  

Dzięki swej historii, możemy dostrzec wymierną ich rację bytu. Choć dla wielu, jak od zawsze, to, co związane jest ze stylem nieco bardziej, nazwijmy to: rockowo - awangardowym, będzie kontrowersyjne i nie do przyjęcia. To jest pewnie, swojego rodzaju, ich urok i moc a stąd wielu ich fanów i zaciętych miłośników. Bo trzeba przyznać, iż w Polsce ciężko było jeszcze do niedawna je dostać. Obecnie istnieje kilka stron Web oraz funpeg czy forum gdzie można je zakupić bądź wymieniać się nowinkami na ich temat.

Polska piosenkarka: Marina z creepersach5http://badboygototheheel.pinger.pl/
 
Ciekawe jest to, iż właśnie z tych modeli pochodzi kilka innych, znacznie bardziej popularnych i meinstreamowych.

George Cox

6http://britboot.co.uk/engine/shop/index.html

Martens

7Loake
 
8

Te przykładowe modele to dogłębnie i paradoksalnie pomysłowy wybór na jesienne buty. Dlatego, że przecież nie jest to nic nowego. Ale dobrze wiemy, że dobry styl nie wychodzi z mody.

Mamy także przykład tego, że dla każdego coś fajnego. Kobiet, mężczyzn, nastolatek, nauczycielek, punków i „zwykłej” dziewczyny. Ponadto plusem jest, o czym często zapominamy: wygoda i ciepło.

Przy wyborze jesienno - wiosennych butów nie musisz być szablonowa. To tylko jedna z propozycji, która z pewnością:
-  zostanie Ci na lata - dosłownie
-  będzie porządna i wygodna
-  sprawi, iż poczujesz się wyjątkowa gdyż model możesz dobrać do własnych potrzeb

Pomyśl o tym :)

Katarzyna Kryjak, 21l.

Nie masz uprawnień do komentowania