Menu
logo tjk main

Najmodniejsze kolory na jesień 2015

Najmodniejsze kolory na jesień 2015 Foto: pantone.com
Chociaż lato dopiero ogłasza swój koniec, już jest: lista najmodniejszych kolorów na jesień 2015. Instytut Pantone pozwala nam zapoznać się z nowymi trendami, jakie za moment będą wkraczać w obieg. Mogę powiedzieć jedno: będzie kolorowo.

Założona w 1962 roku przez Lawrence’a Herberta firma Pantone Inc. opracowała i wydała swoją unikalną skalę kolorów, która stanowi wzorzec barw jakich używamy i widzimy w życiu codziennym. Skala (tabela) Pantone to system kolorów oznaczonych numerami (np. 1467) z dodatkowymi oznaczeniami takimi jak: matowość czy metaliczność. Podstawowa skala to 1761 kolorów, powstała ze zmieszania 18 pigmentów (w tym białego i czarnego).

Prekursorzy kolorowania życia zdecydowali się stworzyć listę 10 kolorów jakie mają królować za kilka miesięcy. Jesień 2015 zapowiada się wyjątkowo, ponieważ po raz pierwszy kolory będą w typie „unisex”

Tak, tej jesieni panowie mogą nosić przysłowiowe „niemęskie” kolory. Pomarańczowy, żółty czy uwaga!...różowy - jest teraz także dla nich. Koniec z szufladkowaniem, standardami czy oklepanymi schematami. Koniec też z podziałem kolorów na pory roku. Wśród najmodniejszych odcieni nie brakuje jak zawsze fioletu, ale miejsca nie zabraknie też dla kanarkowych odcieni czy słodkich pomarańczy. Zapowiada to również kolorową zimę, która może nas jeszcze zaskoczyć swoją bogatą gamą kolorów.

zaszywka2zaszywka3
polyvore.com

Wybrane kolory Pantone oczywiście mają swoje tajemniczo skomplikowane nazwy. Wśród pierwszej trójki hitów na jesień 2015 znajdują się: Cashmere Rose - delikatny róż, Amethyst Orchid - Orchidea oraz Cadmium Orange - ciepły pomarańcz. Dziwne nazewnictwo bierze się stąd, gdyż wiele odcieni jest na pograniczu jednej i drugiej barwy, dlatego takie łączenia, „zielono-szary” albo „fioletowy-granat” - to typowe dla Pantone hasła określające dany kolor. Każdy ma w sobie oryginalność i niezwykłe piękno.

polyvore1polyvore3
polyvore2
polyvore.com

Numer cztery to znany każdemu Oliwkowy zielony, widniejący pod wdzięczną nazwą Drieb Herb, dalej mamy Oak Buff, w Polsce oznaczony jako Złoty żółty, oraz Stormy Weather - Niebieski odcień szarości. Zapoznając się z ową listą, zwróciłam szczególną uwagę na tłumaczenie nazewnictwa. Tak jak bywa w kinie, tak i tutaj polscy tłumacze dali popis kompletnie nieadekwatnych nazw co do oryginału. Fakt, są prostsze i można je łatwiej skojarzyć, ale umiera oryginalność którą cechuje się właśnie Pantone.

blog.sylight1blog.sylight2
blog.sylight3blog.sylight 4
blog.stylight.com

Szczęśliwa siódemka to kolor o nazwie Biscay Bay - Niebiesko-zielony, ósemka - Zimny granat (w oryginale Reflecting Pond), dziewiątka natomiast Desert Sage - Zielony szary. Numer dziesięć, wieńczący całą listę to kolor, który został okrzyknięty „Kolorem roku 2015” i jest nim właśnie Marsala, która jako jedna z nielicznych zachowała swoją oryginalną, angielską nazwę w Polsce. Przypominający dobrze dojrzewające czerwone wino kolor, nie wychodzi z kanonu piękna i ponownie zagości na półkach sklepowych.

Jak widać jesień już zaczyna kusić nas swoimi pięknymi kolorami. Wyjście poza określone ramy, zasady proponowanych barw, może nam przynieść nie lada rewolucję w świecie znanych projektantów oraz marek modowych. Czas pokaże czy będzie to wygrana i trafiona rewolucja.

Magda Surmacz

Nie masz uprawnień do komentowania