Menu
logo tjk main

Ubrania unisex, styl militarny, megginsy - czyli o tym jak kategoria płci wpływa na modę

hub.coe.int Foto: hub.coe.int
Kiedy idziemy na zakupy, automatycznie skręcamy do działu damskiego. Dlaczego czasami w ogóle nie interesujemy się tym, co proponują sklepy w kolekcjach męskich?

Czemu panuje ścisły podział mody pod względem płci? To pytanie, na które odpowiedź jest prosta - jestem kobietą, dlatego kupuję ubrania na dziale dla kobiet. A co się dzieje, gdy bardziej podobają nam się męskie kolekcje? Jak reaguje moda, kiedy do głosu dochodzi kategoria płci?

Ostatnio popularnym i ważnym terminem w modowym środowisku są ubrania unisex.
Moda uniwersalna to trend, próbujący wznieść się ponad różnice między damskimi i męskimi ubraniami oraz akcesoriami. Pokazuje, że wszystko może pasować na każdego, skupia się na podobieństwach i wygodzie.

Czym się charakteryzuje moda unisex? Przede wszystkim prostotą a także minimalizmem. Uniwersalizm jest casualowy - są to głównie T-shirty i akcesoria, ponieważ w ich przypadku najmniej zależy od konkretnych sylwetek. Czasami możemy znaleźć też kurtki, marynarki lub płaszcze, które idealnie odnajdą się zarówno w męskiej, jak i damskiej stylizacji.

Propozycje tarcz uniwersalnych zegarków firmy S.T.A.M.P.S. Każda ok. 100 zł


Większość sklepów promuje podział kolekcji według płci i kategorii wiekowej. Rzadko spotykane są rozwiązania, skupiające się na modzie uniwersalnej. Pomimo maskulinizacji wizerunku kobiecego, w sieciówkach i w luksusowych sklepach często promowana jest zwiewność oraz subtelność, która nie odpowiada kategoriom mody unisex.
(Strona 1 z 4)

Komentarze  

+1 #1 Majeczka02 2013-10-26 18:46
Witam
przeczytałam artykuł i zaczęłam się zastanawiać, dlaczego nie mam ubierać się tak jak lubię. Nie twierdzę, że nie patrzę na modę, ale lubię ciuszki wygodne i ładne, a czy to będą męskie czy damskie - jest mi to obojętne. Ważne, abym dobrze wyglądała a przede wszystkim dobrze się czuła. Więc jeśli faceci chcą chodzić w damskich fatałaszkach - proszę bardzo. Mam tylko nadzieję, że będą się w nich dobrze czuć, jak my kobiety w ich.

Nie masz uprawnień do komentowania