Menu
logo tjk main

Polskie rękodzieła to arcydzieła! Hej!

Polskie rękodzieła to arcydzieła! Hej!

Wszystkie zgodnie przyznamy, iż polskie dziedzictwo kulturowe jest bogate i piękne. Ostatnimi czasy wielu projektantów postanowiło zaczerpnąć nieco z tego źródła by tworzyć coś, co ja ogólnie zaliczam do kategorii: Moda folkowa. A wszystko co z tym związane jest niezwykle modne!

Samo słowo folk do tej pory kojarzyło nam się z czymś kiczowatym, niemodnym a zwłaszcza starym. Jest to wyraz pochodzący od terminu muzyka folkowa, czyli styl muzyki oparty na wzorach muzyki ludowej. Od niedawna zagadnienia tego typu stały się odbiciem nowoczesnej Polki.

O ile styl Etno funkcjonował w naszej świadomości oraz podejściu do mody, o tyle miał on skojarzenia głównie amerykańskie, szczególnie indiańskie, co wiązało się z takimi elementami jak: pióra, wzory pomarańczowo-czerwono-brązowe, warkocze czy chociażby biżuteria na rzemykach. 


2

http://nathaliestyle.blogspot.com


Jednakże to, co obserwujemy ostatnio na wybiegach, w telewizji a przede wszystkim na polskich ulicach jest bezsprzecznie związane z naszą polską tradycją ludową. Trzy główne, ze względu na popularność style to: łowicki, kurpiowski i góralski.

Ten ostatni zdaje się być najbardziej rozpoznawalny ze względu na fakt, iż praktycznie każdy z nas był w górach i osobiście mógł obserwować tę ludową kulturę, przejawiającą się także w ubiorze. Również dzięki zespołom muzycznym takim jak: Zakopower, który tradycyjną góralską muzykę łączy z nowoczesnymi dźwiękami muzyki klubowej. 

3

(Zakopower - Kiebyś Ty)

 

Wzory łowickie i kurpiowskie stały się inspiracją dla projektantów - stanowią niezwykle piękne oraz ciekawe wzory.


 4

Źródło: folkstar.pl
Koszulka z łowickimi kwiatami, stylowa, nowoczesna, funkcjonalna. 

5
Źródło: folkstar.pl 

Filcowa torebka znanej polskiej firmy GOSHICO, w której asortymencie odnajdziemy inspiracje polską ludowością

 

Cała sztuka polega na tym, aby nie stylizować się na łowiczankę czy góralkę ale umiejętnie przemycić te niezwykłe elementy folkowe do naszego codziennego stroju. Może to być np. elegancka torba filcowa na laptopa, świetnie też będzie wyglądała bluzka albo biżuteria w łowickie kwiaty!

Takie wzory, wbrew pozorom okazują się bardzo twarzowe i kobiece. Kolorystyka jest żywa, nasycona i barwna. Z pewnością doda Waszym stylizacjom tzw. powera i sprawi, że będziesz czuła się w niej oryginalnie oraz wyjątkowo.

Powiedzmy: NIE noszeniu tego co wszyscy - TAK inwestowaniu w rękodzieła i oryginalne, regionalne produkty. W dobie wielkich sklepów sieciowych, w których praktycznie większość z nas zaopatruje się w ubrania, ciężko o coś niepowtarzalnego, mającego swoje wiadome źródła i tworzone z pasją. Produkty naszych polskich artystów, od biżuterii po buty i sukienki, to piękne rzeczy oraz wyraz tego kim jesteśmy, gdzie jest nasze miejsce na ziemi, co uważamy za piękne. To wspomnienia z dzieciństwa, skojarzenia z sielanką ale także inwestycja w polskich producentów a nie zagraniczne koncerny. Jest to możliwość noszenia się elegancko i niepowtarzalnie. A także świadomość posiadania czegoś wyjątkowego.

Moda od zawsze nie była pojęciem wymiernym. Jej niewidzialne łączenie się ze sztuką i pewnymi wartościami wydają się być genialne. Zagadnienia takie jak moda Eko, styl Etno, ubrania folkowe - to nie puste, często przez nas słyszane wyrażenia ale źródła, z których możemy a nawet powinnyśmy czerpać i inspirować się każdego dnia by w tym zwariowanym świecie móc cieszyć się sztuką i modą.

Katarzyna Kryjak, 21l.

Komentarze  

#2 uszaty 2013-07-16 12:07
super artykuł :)
#1 anonim 2013-07-16 12:07
coś pięknego :) idealnie!:love:

Nie masz uprawnień do komentowania