Menu
logo tjk main

Japonia na pokazie Alexandra McQueena

Japonia na pokazie Alexandra McQueena Foto: style.com oraz nowfashion.com
Jednym z ostatnich wydarzeń w świecie mody i na pewno zasługującym na wyróżnienie był pokaz na sezon  lato/wiosna 2015 domu mody Alexandra McQueena podczas Paris Fashion Week. Projekty stworzone przez Sarah Burton zostały zainspirowane jej podróżą do Japonii, w czasie której nabyła cenną kolekcję kimono.

Na wybiegu dominowały odcienie różu, czerwieni, a także klasyczna czerń i biel. Materiał ozdobiono naszywanymi, oraz ręcznie malowanymi kwiatami. Już na samym początku pokazu dużą uwagę zwracały ponętne wycięcia w dekolcie i rękawach, dzięki którym strój, mimo zachowanych pewnych surowych kanonów, nie przypominał kostiumu gejszy. Projektantka wykorzystała wiele różnych tkanin, jednak niemal każde z jej dzieł miało skórzane akcenty. Sukienki z szerokimi rękawami usztywniono - sprawiało to wrażenie, że gdyby modelka ją zdjęła, kreacja pozostałaby w nienaruszonej formie.

Szczególne wrażenie na widzach zrobiła finałowa zwiewna suknia, której bardzo precyzyjne wykonanie składało się z ręcznie wyciętych kwiatowych falbanek obwieszonych na spódnicy oraz ręcznie malowanych płatków wyśmienicie współgrających z czarnymi szelkami.

Dziewczyny biorące udział w tym niezwykłym show zostały wystylizowane na samurajskie wojowniczki. Podkreślał to nie tylko wyjątkowy makijaż, ale także mocno upięte włosy nadające surowego wyglądu oraz specjalne lakierowane, czarne maski zaprojektowane przez światowej sławy stylistkę Pat McGrath. Innym ważnym elementem wyglądu były odpowiednio dopasowane buty, które także na myśl przywodziły wschodnie zakątki świata. Podczas widowiska nie zabrakło podobnych szczegółów związanych z tematem. Salę dekorowały monstrualne, białe rzeźby autorstwa Marca Quinna przedstawiające kwiaty orchidei zapożyczone z londyńskiej galerii sztuki White Cube. Całość dopełniła muzyka pełna orientalnych dźwięków.

Sarah Burton kolejny raz pokazała, że jej kolekcja jest godna domu mody Alexandra McQueena. Pomimo, że stroje zawsze się wyróżniały, a inspiracji nie czerpano od konkurencji, to jednak pewne detale ściśle wiązały się z trendami, jakie przewidywano na kolejny sezon. Kolekcja jest bardzo odważna, ale wciąż wzbudza zachwyt wśród pasjonatów mody z całego świata.

Patrycja Hampelska

Nie masz uprawnień do komentowania