Menu

logo tjk main 

MODA EKO - BĄDŹ EKO!

MODA EKO - BĄDŹ EKO!

Czym jest właściwie eko-moda, dlaczego jej popularność rośnie w siłę i czy w Polsce można być modnym w zgodzie z naturą - to nieliczne z wielu pytań, które część z nas zadaje sobie w związku z nową kolekcją wiosenno-letnią H&M Conscious, promowaną przez sławną Vanessę Paradis.

Specjalnie dla naszych czytelniczek zbadamy zjawisko ekologicznej mody i dowiemy się, czy eko to nowy luksus!

Ekologia to temat na topie - od kilku lat systematycznie pojawia się w mediach i staje przedmiotem naszych rozmów. Staramy się zdrowo odżywiać, w sklepach szukamy ekologicznej żywności, a w domu zaczynamy segregować śmieci. Ale ekologia nie ogranicza się jedynie do dbania o nasz organizm czy o głoszenie hasła recyklingu - również moda staje się eko!


2

weheartit.com

 

Pomysł na ekologiczne ubrania i akcesoria zrodził się podobnie jak wszystkie propozycje propagujące zdrowy tryb życia ora dobro planety. Earth Pledge - organizacja, zaangażowana w promocję i wspieranie zrównoważonego rozwoju - zauważa, że co najmniej 8 tysięcy chemikaliów jest używanych do przetworzenia surowców na tekstylia, a 25% pestycydów używanych na świecie wykorzystuje się do uprawy nieorganicznej bawełny. Rzeczywistość, zafascynowana wcześniej syntetycznymi tkaninami i tańszymi kosztami produkcji, zaczyna pomału dostrzegać potrzebę ochrony środowiska.

 

3a

Uprawa organicznej bawełny
kaufmann-mercantile.com

 

Większość ubrań, które znajdziemy w sieciówkach, to produkty z różnej jakości syntetyków, często niemające nic wspólnego z organicznymi materiałami. Dodatkowo jest to odzież szyta na miarę masową - stąd często widzimy na metkach znane nam hasło MADE IN CHINA. Jest to kontrprzykład dla kolejnego ważnego terminu w dziedzinie eko - mody etycznej. Etyka ginie w momencie, kiedy nie ma poszanowania dla osób, które biorą udział w produkcji ubrań czy akcesoriów. Wiele firm stosuje taką taktykę, aby ponieść jak najmniejsze koszta związane z wyprodukowaniem poszczególnych sztuk, stąd większość naszej garderoby, zakupionej w sklepach sieciowych, pochodzi m. in. z Chin, gdzie stawki za godzinę pracy są zdecydowanie niższe niż w Europie czy Ameryce. 



Oczywiście moda ekologiczna może niemieć nic wspólnego z modą etyczną, ale niektóre z firm łączą obie te idee, działając w słusznej sprawie - tworzeniu mody dobrej nie tylko dla planety, ale też dla ludzi, którzy ją produkują.

Niestety, wraz ze zmianą syntetyków na organiczną bawełnę czy jedwab i większymi kosztami produkcji, idzie wzrost cen ekologicznych produktów. Po co kupować T-shirt za 100 zł z metką sugerującą, że jest to 100% ORGANIC COTTON, skoro możemy znaleźć dużo ładniejszą koszulkę za niższą kwotę? Często wybieramy to tańsze rozwiązanie, ale to nic dziwnego - moda ekologiczna często staje się synonimem luksusu i alternatywności, na które nie każdy może lub chce sobie pozwolić. 


 4 
Vanessa Paradis w nowej kampanii H&M Conscious
hm.com

 

Dobrym przykładem ubrań, niewiele różniących się ceną od syntetycznych produktów, jest nowa kolekcja H&M Conscious dostępna od niedawna w Polsce. Firma promuje świeży wizerunek mody ekologicznej - wcześniej były to głównie kremowe sukienki, bluzki czy spódnice. Najnowsza kolekcja ściśle wiąże się z wiosenno-letnimi printami, cechuje ją bogata roślinność, ciekawsza kolorystyka i motyw flamingów. 

 

 5

1. Bluzka 59, 90 zł
2. Kurtka 129,90 zł
3. Sukienka 79,90 zł
4. Bluzka ok. 70 zł
5. Kurtka 99,90 zł

 

Dodatkowo też do tej samej sieciówki na początku kwietnia trafiła kolejna kolekcja z serii Conscious. Tym razem były to ekskluzywne sukienki i eleganckie garnitury (zarówno damskie, jak i męskie) wykonane z m.in. z ekologicznej bawełny, poliestru oraz poliamidu z recyklingu. 

 

 6


 

A co z innymi sklepami? Niestety, nieliczne z nich mogą się pochwalić ekologicznymi produktami w rozsądnych cenach. Na rynku od czasu do czasu pojawiają się nowe firmy promujące ubrania z przyjaznych dla środowiska surowców, jednak nadal jest to droga oferta.

Ale jest coś, co łączy większość sklepów pod względem mody na eko! Oczywiście, mowa o płóciennych torbach, które pokochał cały świat. Są idealnym odpowiednikiem plastikowych, niszczących naszą planetę reklamówek na zakupy, ponadto nadają się też na cieplejsze dni zamiast zwykłej torebki. Sklepy oferują nam różne warianty kolorystyczne oraz ciekawe nadruki w postaci napisów i nie tylko. 


7a

Propozycje sklepu internetowego alefajnatorebka.pl. Wszystkie w cenie 29,90 zł.

 

Również wśród projektantów i celebrytów pojawiła się sympatia dla płóciennych materiałów, na które można nanieść dowolny tekst czy obrazek. Wielki Karl Lagerfeld - dyrektor kreatywny Chanel - postawił na torbę z hasłem Karl Who zaprojektowaną przez Naco Paris. Jak widać nawet w przypadku tak naturalnego i mało eleganckiego trendu można wymyślić coś ekskluzywnego. Ogromną sławę zyskała też torba My other bags are Prada ze względu na zabawne podejście do potrzeby posiadania designerskich produktów. Za oryginał w tym przypadku zapłacimy absurdalną cenę (ok. 100 zł), więc lepszym rozwiązaniem będzie opcja Zrób to sama.

 

8

www.purseblog.com

 

Jednak najtańszym rozwiązaniem dla ekologicznych trendów jest trashion - zbitek słów trash (śmieci) i fashion (moda) - polegający na przerabianiu starych ubrań, akcesoriów na coś zupełnie nowego. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby wyczarować rewelacyjną bluzkę ze znoszonych spodni czy oryginalny naszyjnik z porwanej koszulki! To taki modowy sposób recyklingu, który może nie tylko mieć wpływ na nasz portfel, ale też na środowisko! 

 

9

ekomiko.pl


 

Trashion to nie tylko domowe rozwiązanie - od dłuższego czasu obok pokazów mody casualowej czy eleganckiej, pojawiają się wydarzenia promujące śmieciową odzież - JUNK FASHION. Eventy te odbywają się zarówno w najmodniejszych stolicach świata, jak i w Krakowie oraz innych polskich miastach. Materiały są przeróżne, możemy podziwiać sukienki z papieru i spódnice z folii bąbelkowej. Kreacje wyglądają ciekawie, ale prawdopodobnie żadna z nich nie nadaje się do praktycznego użytku. 

Jeśli odrzuca nas myśl o śmieciowych rozwiązaniach, zawsze możemy postawić na ubrania z second handów czy babcinej szafy. Zwolennicy stylu vintage z pewnością będą zachwyceni. Skoro materiały te zostały wcześniej wyprodukowane i już raz zatruły środowisko, ekologicznym gestem będzie wybranie starych sukienek zamiast świeżutkich nabytków z sieciówek.

Warto też wspomnieć o aukcjach charytatywnych na rzecz dobra naszej planety, które w świecie mody są dosyć popularnym zjawiskiem. Często można się spotkać ze sprzedażą limitowanych kolekcji, wiążących się z przekazaniem jakiejś części kwoty na akcje związane z propagowaniem ekologicznego podejścia do otaczającej nas przyrody.

Doskonałym przykładem jest projekt Runway to Green, skupiający najsłynniejsze marki (tj. Alexander Wang, Burberry), które stworzyły po jednej eko-kreacji na pokazy mody, odbywające się pod szyldem organizacji.  

 

10

facebook.com

 

Szeroko rozwinięte myślenie ekologiczne otacza nas z wielu stron, mimo że czasem tego nie dostrzegamy i wybieramy ubrania, które mają negatywny wpływ na środowisko. Oczywiście, to nasza decyzja, czy postawimy na syntetyki, czy na surowce organiczne. Niestety, często wybór ten utrudniają ceny i mała dostępność ekologicznych produktów. Miejmy nadzieję, że wkrótce to się zmieni! A tymczasem warto przejrzeć propozycje najnowszej kolekcji H&M Conscious - może wpadnie Wam coś w oko! 

  

Aneta Dmochowska, 20l

powrót na górę