Menu
logo tjk main

MODA EKO - BĄDŹ EKO!

MODA EKO - BĄDŹ EKO!

Czym jest właściwie eko-moda, dlaczego jej popularność rośnie w siłę i czy w Polsce można być modnym w zgodzie z naturą - to nieliczne z wielu pytań, które część z nas zadaje sobie w związku z nową kolekcją wiosenno-letnią H&M Conscious, promowaną przez sławną Vanessę Paradis.

Specjalnie dla naszych czytelniczek zbadamy zjawisko ekologicznej mody i dowiemy się, czy eko to nowy luksus!

Ekologia to temat na topie - od kilku lat systematycznie pojawia się w mediach i staje przedmiotem naszych rozmów. Staramy się zdrowo odżywiać, w sklepach szukamy ekologicznej żywności, a w domu zaczynamy segregować śmieci. Ale ekologia nie ogranicza się jedynie do dbania o nasz organizm czy o głoszenie hasła recyklingu - również moda staje się eko!


2

weheartit.com

 

Pomysł na ekologiczne ubrania i akcesoria zrodził się podobnie jak wszystkie propozycje propagujące zdrowy tryb życia ora dobro planety. Earth Pledge - organizacja, zaangażowana w promocję i wspieranie zrównoważonego rozwoju - zauważa, że co najmniej 8 tysięcy chemikaliów jest używanych do przetworzenia surowców na tekstylia, a 25% pestycydów używanych na świecie wykorzystuje się do uprawy nieorganicznej bawełny. Rzeczywistość, zafascynowana wcześniej syntetycznymi tkaninami i tańszymi kosztami produkcji, zaczyna pomału dostrzegać potrzebę ochrony środowiska.

 

3a

Uprawa organicznej bawełny
kaufmann-mercantile.com

 

Większość ubrań, które znajdziemy w sieciówkach, to produkty z różnej jakości syntetyków, często niemające nic wspólnego z organicznymi materiałami. Dodatkowo jest to odzież szyta na miarę masową - stąd często widzimy na metkach znane nam hasło MADE IN CHINA. Jest to kontrprzykład dla kolejnego ważnego terminu w dziedzinie eko - mody etycznej. Etyka ginie w momencie, kiedy nie ma poszanowania dla osób, które biorą udział w produkcji ubrań czy akcesoriów. Wiele firm stosuje taką taktykę, aby ponieść jak najmniejsze koszta związane z wyprodukowaniem poszczególnych sztuk, stąd większość naszej garderoby, zakupionej w sklepach sieciowych, pochodzi m. in. z Chin, gdzie stawki za godzinę pracy są zdecydowanie niższe niż w Europie czy Ameryce. 

(Strona 1 z 4)

Nie masz uprawnień do komentowania