Menu
logo tjk main

Emocje - jak to jest u kobiet a jak u mężczyzn?

Emocje - jak to jest u kobiet a jak u mężczyzn?

Otaczają nas z każdej strony. Przeszkadzają, martwią, utrudniają życie. Pomagają, uczą, przypominają kim jesteśmy. Jesteśmy tylko ludźmi i szargają nami emocje.

Człowiek jest w stanie przeżywać cały katalog zróżnicowanych uczuć. Strach, wstyd, poczucie winy, złość, smutek, wstręt, zawód, lęk, zazdrość, niepewność, bezsilność, żal. Na szczęście wiele jest także tych miłych. Miłość, radość, zachwyt, euforia, nadzieja, podniecenie. Każde z nich wprowadza nas w określony stan, nad którym czasem nie możemy zapanować. Na tym właśnie polega podstawowa różnica między kobietą a mężczyzną. Nad opanowaniem. Tak naprawdę bowiem, panowie odczuwają wszystko równie mocno, jak panie. Odpowiada za to część naszego mózgu, która w budowie jest taka sama dla obu płci - ciało migdałowate. Jest ono czymś w rodzaju centrali - odbiera bodziec i decyduje o reakcji emocjonalnej całego organizmu.

W zakresie podstawowych emocji nie różnimy się też od innych ssaków. U ludzi jednak, w procesie socjalizacji, rozwinęły się bardzo subtelne i złożone uczucia oraz różne formy ich ekspresji. Przede wszystkim zaś zdolność do hamowania reakcji lub powstrzymywania się od niej.

Czy zatem u kobiet, które znane są z większej ekspresywności, zwierzęca natura bierze górę?

Nie od dziś wiadomo, że to samo zdarzenie zupełnie inaczej wpływa na kobiety niż na mężczyzn. Ustaliliśmy już, że prawdopodobnie jednak odczucia są podobne. Wszystko jest kwestią wychowania. Od najmłodszych lat, chłopcy są uczeni hamowania emocji, karceni za nadmierne płakanie i „mazanie się”. Podział na silnego nieustraszonego łowcę i jego kruchą, dbającą o dzieci kobietę jest tak stary, jak istnienie ludzkości. Trudno się więc dziwić, że nie jest łatwo zmienić taki schemat. I dobrze, nam kobietom, potrzebni są opanowani partnerzy, którzy zajmą się naszymi zszarganymi nerwami.

Niestety, kobiece humory potrafią skruszyć nawet najbardziej cierpliwego faceta. Kiedy nagle, nie wiadomo skąd, zaczynamy płakać. Ze szczęścia, smutku, bezradności? Kto je tam wie! - powiedziałby mężczyzna. No trudno, wiemy, że panowie mają znacznie mniej rozwiniętą inteligencję emocjonalną i nie potrafią prawidłowo rozszyfrowywać uczuć. Nie zmienia to jednak faktu, że kulimy się w fotelu, przytulamy do poduszki i szlochamy. Czasem przez to, że z ulubionego programu odpadła nasza faworytka, czasem gdy umiera główny bohater filmu. A może akurat ubzdurało nam się, że jednak „on” nas tak nie kocha. Niezależnie od tego czy smuci nas błahostka, czy naprawdę poważny problem, nic tak nie pomaga jak wtulenie w ramię ukochanego. Może być też kubek gorącej czekolady, porcja lodów albo zakupy.

To, że często szargają nami emocje, nie znaczy, że nie potrafimy sobie z nimi radzić. Może to lepsze rozwiązanie niż męskie tłumienie wszystkiego w sobie.

Jedną z bardziej charakterystycznych cech płci pięknej jest gadulstwo i bogata gestykulacja. Oczywiście są wyjątki, ale zostańmy jednak przy stereotypie. Właśnie w ten sposób dajemy ujście naszym przeżyciom. Zarówno tym pozytywnym, jak i negatywnym. Po udanym dniu, pełnym niespodzianek i miłych momentów, musimy z siebie wszystko wyrzucić. Kogo spotkałyśmy, kto krzywo spojrzał, co nam się udało, a co nie powiodło. Taka już nasza urocza natura i lepiej z nią nie walczyć. Jeśli bowiem się nas nie słucha albo chociaż nie udaje, potrafimy się naprawdę rozzłościć. Potrzebujemy zainteresowania! Nie trzeba się nad nami rozpływać, ale poświęcenie uwagi może zaoszczędzić sporo stresu obu stronom. Zwłaszcza kiedy chcemy porozmawiać właśnie o uczuciach. Są to najtrudniejsze tematy do przeprowadzenia między kobietą a mężczyzną. Jakkolwiek bowiem starałybyśmy się wytłumaczyć panom, o co nam chodzi, dla nich to czarna magia. Te niuanse, które nas drażnią, potrafią doprowadzić do dzikiej awantury tylko dlatego, że on nie wie, o co nam chodzi.

(Strona 1 z 2)

Nie masz uprawnień do komentowania