Menu
logo tjk main

Mężczyźni potrzebują pochwał

Mężczyźni potrzebują pochwał
Mężczyzna, z założenia jest silny, bohaterski. Wsparcie i podpora kobiety. Ale czy na pewno? Czy na pewno, panowie są tacy, ot tak, po prostu? Czy może swoją siłę i bohaterstwo czerpią z pochwał, których potrzebują jak powietrza? Czy potrzeba pochwał, wynika z męskiej próżności, czy może jest motywacją i daje pewność, że są kimś wyjątkowym, pod wieloma względami?

„Mężczyźni, kobiety, dzieci, wszyscy potrzebujemy pochwał. Pochwał za dobrze wykonane zadanie, pochwał za to jak wyglądamy, pochwał za to, że jesteśmy... Mimo racjonalizmu, skłaniającego nas, do odrzucenia takich niskich pobudek, nie jesteśmy w stanie uwolnić się od tej przemożnej, atawistycznej potrzeby wynikającej z faktu, że jesteśmy stworzeniami stadnymi, nie potrafimy być sami dla siebie, potrzebujemy innych by odzwierciedlali, potwierdzali nas, nasze istnienie, naszą egzystencje, nasze poczynania i utwierdzali zasadność naszego bytu” - Daniel, 36l.

Czy jednak mężczyźni bardziej niż kobiety potrzebują pochwał?
Myślę, że mężczyźni szukają pochwał i akceptacji, głównie u kobiet, które są dla nich ważne. Chcą mieć pewność, że dla takiej kobiety, są atrakcyjni zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Chcą czuć, że kobieta akceptuje ich takimi, jakimi są, mimo pewnych niedoskonałości, które ma każdy.

„Mężczyźni lubią pochwały bardzo. Są jak dzieci. Lubią czuć się pewnie, lubią gdy się ich docenia. Chcą czuć się potrzebni. Trzeba poklepać ich po plecach i dać do zrozumienia, że bez nich ani rusz” - Patrycja, 23l.

Pisząc o mężczyznach i ich potrzebie pochwał, nie można zapomnieć o dwóch nieodzownych elementach: ego i męskość. To one definiują mężczyzn. Te dwa elementy najbardziej karmią się pochwałami.

„Pochwała, daje mężczyźnie komfort psychiczny. Czuje się bezpiecznie, nie musząc domyślać się, czy wszystko co robi jest dobre. Aprobata daje mu to bezpieczeństwo. Ważną sprawą jest ego. Każdy mężczyzna w mniejszym lub większym stopniu, musi je „karmić”” - Damian, 22l.

Mimo wszystko, chyba najważniejszą sprawą dla każdego mężczyzny jest jego męskość. Każdy z nich chce być dla kobiety najlepszym kochankiem, chce mieć pewność, że nie ma lepszego od niego. W tej sferze chyba przede wszystkim potrzebne są pochwały i zapewnienia, że jest najlepszy na świecie.

„Miło jest usłyszeć, jacy to dobrzy jesteśmy w łóżku. Mimo tego, że nie lubimy być porównywani z innymi, to dopóty, dopóki jesteśmy górą, to nam gra” - Rafał, 41l.

Czy jednak ma sens chwalenie kogoś, dla samego chwalenia? Moim zdaniem, należy chwalić słusznie. Pochwała musi być szczera.

„Wartość pochwały zależy od tego, czy na nią zasłużyliśmy, kto ją wyraża, w końcu jaki jest jej cel. Dobrze, jeśli pochwała, ma moc motywującą, choć dla niektórych, może być pierwszym powodem, by spocząć na laurach” - Małgorzata, 41l.

Mężczyzn, do działania, motywują pochwały, nawet za drobne rzeczy. Warto chwalić swoich partnerów. Za to, że wynieśli śmieci, nie proszeni o to, za to, że naprawili kapiący od miesiąca kran itp. Takie pochwały sprawią, że mężczyzna będzie czuł się potrzebny, będzie czuł, że jest niezbędny. W konsekwencji, zdopinguje Go to, do większego działania i wysiłku.
Brak pochwał sprawi, że mężczyzna podejmowanie decyzji oraz wykonywanie przeróżnych czynności, pozostawi kobiecie, nie czując się potrzebnym.

Ja, każdego dnia mam milion prawdziwych powodów, by chwalić ukochanego mężczyznę i być z niego dumna.

Kasia Wełnic
Terapeutka, zwolenniczka harmonii między logiką a emocjami, zafascynowana wszechświatami równoległymi. :)

Nie masz uprawnień do komentowania