Menu
logo tjk main

Czym jest whisky single malt?

Czym jest whisky single malt?
Każdy fan whisky zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją różne gatunki tego trunku. Dla wielu jednak trudne jest zrozumienie, w jaki sposób można je łączyć oraz w jaki sposób powstają, że tak zdecydowanie się od siebie różnią. Dobrze jest jednak wiedzieć, zanim sięgniemy po taki trunek, skąd pochodzi, jak został wytworzony oraz czego możemy się po nim spodziewać.

Zazwyczaj nasza wiedza na temat podziału whisky względem gatunków czy rodzajów kończy się na znajomości najbardziej podstawowych marek, które znane są na całym świecie. Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystko, ponieważ istnieją także różne gatunki whisky, które będą rozmaicie smakować. Dziś sprawdzimy, czym jest single malt.

Jak powstaje?
Na początku warto dodać, że whisky zazwyczaj pochodzi ze Szkocji, podczas gdy terminem whiskey zwykle nazywane są whisky irlandzkie. Jest także inna różnica - szkockie trunki zazwyczaj lepiej pasują do terminu single malt. Ten rodzaj whisky to bowiem trunek, który jest wytwarzany jedynie przez pojedynczą, konkretną destylarnię od początku do końca, a także pozyskiwany tylko z jednego rodzaju whisky. Do najbardziej znanych single maltów należą tzw. scotche, czyli szkockie whisky. Istnieje również specjalne oznaczenie „Single Malt Scotch Whisky”, które nadawane jest wyłącznie szkockim destylarniom, tworzącym whisky tylko ze słodu jęczmiennego, leżakując je w dębowych beczkach przez przynajmniej 3 lata. Whisky taka zwykle bywa opalana torfem, skąd też jej charakterystyczny smak; nie jest to jednak typowe dla samego trunku, co raczej dla kraju, w którym jest wytwarzany.

Smak single maltów
W zasadzie każdy single malt, zależnie od tego, w jakim regionie jest tworzony, może smakować nieco inaczej. W każdym przypadku słód poddaje się destylacji - przynajmniej podwójnej, często jednak potrójnej. Dopiero po tych destylacjach odstawia się whisky do beczek dębowych, w których musi leżakować minimum 3 lata, jednak często pozostaje o wiele dłużej, uzyskując głęboki smak. Co ciekawe, nie wszystkie destylarnie samodzielnie słodują jęczmień - robi to tylko kilkanaście ośrodków, głównie w Szkocji. Reszta korzysta z gotowych słodów. Według ekspertów, to też ma wpływ na smak.

Whisky single malt w przypadku wersji szkockiej będzie zawsze smakować lekko torfem, którego aromat porównać można do produktów wędzonych. Dodatkowo w wersjach wytwarzanych bezpośrednio nad morzem często czuć słonawy smak, który bierze się właśnie z miejsca przechowywania. Zauważono również, że w wielu przypadkach single malt produkowany nad morzem ma w sobie znaczne ilości... jodu!

Nie masz uprawnień do komentowania