Menu

logo tjk main 

Silnik benzynowy czy diesel - czym sugerować się wybierając napęd auta?

Silnik benzynowy czy diesel - czym sugerować się wybierając napęd auta?
Spadające ceny paliw mogą być zachętą do zakupu własnego samochodu, wciąż jednak oprócz kwestii związanych z wyborem odpowiedniej marki i modelu równie ważną kwestią pozostaje pojemność i rodzaj silnika. Skutki tej decyzji będziemy odczuwać przez cały okres eksploatacji - różnica tkwi bowiem nie tylko w kosztach tankowania, ale też m.in. cenach części zamiennych.

Czynników wpływających na wybór samochodu jest bardzo dużo - począwszy od możliwości finansowych po indywidualne upodobania i preferencje kierowcy. Z perspektywy przyszłego właściciela istotnym kryterium jest oczywiście cena, na którą składają się zarówno cena pojazdu, jak i koszty jego eksploatacji: tankowania i napraw. Te ostatnie będą szczególnie ważne dla osób, które planują kupić auto na kredyt, z uwagi na dodatkowe koszty związane z jego spłatą.

Tańsze tankowanie
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych obniżek cen paliw. Według prognoz w tym roku za litr benzyny i oleju napędowego zapłacimy mniej niż 4 złote. Nadal bezkonkurencyjny pozostanie gaz - z ceną poniżej 2 zł. Na razie eksperci nie przewidują zmiany tego kierunku - to optymistyczna wiadomość dla kierowców oraz dobry znak dla rynku motoryzacyjnego.

Dla kogo diesel?
Silnik na olej napędowy to dobre rozwiązanie dla „długodystansowców”. Ten rodzaj napędu najlepiej sprawdza się w przypadku kierowców pokonujących duże dystanse poza miastem, sięgające 30-40 tysięcy km rocznie. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na spalanie i oszczędność paliwa, ale też prawidłowe działanie silnika. Ze względu na niektóre elementy budowy silników diesla (np. filtr cząsteczek stałych), samochód podczas jazdy w mieście narażony jest na częstsze awarie. Decydując się na ten rodzaj napędu trzeba zatem liczyć się z wyższymi niż w przypadku silników benzynowych kosztami napraw.

Benzyna na krótsze dystanse
Silnik benzynowy to rozsądny wybór do jazdy w mieście i dla „okazyjnych” kierowców - czynnikiem często determinującym wybór takiego silnika jest także dużo niższa cena zakupu samochodu. Mimo wyższego spalania w porównaniu z dieslami napęd benzynowy ma swoje zalety - to rozsądne rozwiązanie dla krótszych tras i do jazdy po mieście, gdzie zdecydowanie gorzej sprawdza się silnik wysokoprężny. Wyższą cenę paliwa na pewno zrekompensują tańsze części, poza tym w autach z silnikiem benzynowym możliwe jest założenie instalacji LPG. Nawet jeśli spalanie gazu jest większe niż zużycie benzyny, to i tak koszt tankowania jest niższy w porównaniu z olejem napędowym.

Utrzymanie samochodu jest kosztowne, dlatego oszczędności warto poszukać już na etapie finansowania takiej inwestycji. W tej sytuacji korzystnym rozwiązaniem może okazać się wybór auta na kredyt. Nowoczesne produkty pozwalają nie tylko na zakup lepiej wyposażonego samochodu, ale też wygodne sfinansowanie ubezpieczenia czy pakietów serwisowych w ramach rat kredytu.
powrót na górę