Menu
logo tjk main

4 proste sposoby na tanie ubezpieczenie OC

4 proste sposoby na tanie ubezpieczenie OC
Chcesz ubezpieczyć samochód, ale przeraża Cię wizja tego, ile będziesz musiała za to zapłacić? Nie masz żadnych zniżek, a kierowcą jesteś od niedawna? A może Twój sportowy model samochodu znacznie podbija cenę polisy? Głowa do góry!

Poniżej przedstawiamy 4 wskazówki, które pomogą Ci skutecznie zredukować cenę ubezpieczenia OC.

1. Kupuj OC w pakiecie
Warto rozważyć zakup OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Jeśli do swojej polisy OC dobierzesz dodatkowe opcje ubezpieczeniowe, np. AC, Assistance lub ubezpieczenie typu Szyba, z całą pewnością będziesz mogła liczyć na zniżkę. OC możesz jednak łączyć nie tylko z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi, ale także np. z ubezpieczeniem domu lub NNW. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe do zakupu polisy na mieszkanie dołączają rabat na zakup OC (i odwrotnie). Kupno pakietu prawdopodobnie okaże się więc tańszym rozwiązaniem, niż zakup każdego ubezpieczenia osobno, a oszczędność z tego tytułu może wynieść nawet 20%. Jeśli kupujesz auto w salonie możesz natomiast skorzystać z tzw. pakietu dealerskiego, czyli kompleksowego zestawu ubezpieczeń (OC, AC, Assistance, NNW), które oferują producenci konkretnej marki samochodu w porozumieniu z TU. Wysokość składki w tym wypadku ustalana jest ryczałtowo i wynosi od 3% do 1% wartości samochodu. Decyzja o tym, czy zdecydować się na pakiet dealerski, czy samodzielnie szukać opcji na tanie ubezpieczenie OC wymaga analizy oferty i porównania jej z konkurencyjnymi ofertami innych TU. Warto jednak pamiętać, że dla nowych samochodów i właścicieli, którzy nie wypracowali sobie jeszcze żadnych zniżek na ubezpieczenia komunikacyjne, pakiet dealerski zazwyczaj okazuje się najkorzystniejszą opcją jeśli chcemy zyskać tanie ubezpieczenie OC.

2. Wykorzystaj swoje relacje
Jeśli kierowcą jesteś od niedawna i nie masz jeszcze własnych zniżek pomyśl o ubezpieczeniu samochodu z inną osobą - z kimś, kto przez lata bezszkodowej jazdy wypracował sobie znaczne zniżki (oszczędność na tym rozwiązaniu we Wrocławiu może wynieść nawet 1000zł w skali roku). O współwłasność polisy możesz poprosić ojca, brata, mamę, a nawet przyjaciółkę - nie musi być to bowiem osoba spokrewniona. Pamiętaj jednak, że jeśli spowodujesz szkodę nie tylko Ty utracisz swoje zniżki - konsekwencje z tego tytułu poniesie także osoba, która jest współwłaścicielem, mimo iż to nie ona spowodowała uszczerbek. Jeśli pozostajesz w związku małżeńskim i wraz z mężem macie wspólnotę majątkową, możesz korzystać ze zniżek wypracowanych przez męża. Jeśli nie macie wspólnoty majątkowej, ze zniżek małżonka (i odwrotnie) będziesz mogła korzystać po dopisaniu go do dowodu rejestracyjnego. Licząc na tanie ubezpieczenie OC, postaraj się też przypomnieć sobie, gdzie pracują Twoi znajomi. Może okazać się, że ktoś z Twojego otoczenia zajmuje się właśnie ubezpieczeniami. Znajoma osoba pracująca w branży ubezpieczeniowej z dużym prawdopodobieństwem zaproponuje Ci znaczną zniżkę na OC (agenci ubezpieczeniowi dysponują bowiem możliwością przyznania dodatkowych zniżek w wysokości nawet 20%).

3. Parametry Twojego samochodu też mają znaczenie
Pamiętaj, że ubezpieczyciele baczną uwagę przykładają nie tylko do osoby wpisanej w Twoim dowodzie rejestracyjnym, ale także do samochodu, którym jeździsz. Bądź więc świadoma, że na cenę polisy OC wpływ mają np. marka auta (tańsze ubezpieczenie kupisz jeżdżąc tradycyjnym modelem Forda niż sportowym typem BMW), awaryjność danej marki i modelu, a także koszt serwisu (np. wg testów magazynów „Auto Bild” najtańszym w serwisowaniu samochodem z silnikiem benzynowym okazało się Renault Megane, a najdroższym - Mitsubishi Lancer). Znaczenie ma także pojemność silnika Twojego samochodu. Im większa pojemność, tym wyższe OC i odwrotnie.

4. Poluj na promocje
Często ubezpieczyciele na swoich stronach ogłaszają różnego rodzaju promocje i zniżki. Możesz na przykład zyskać 7-procentowy rabat na polisę OC, jeśli dokonasz zakupu przez Internet. Płacąc kartą u niektórych ubezpieczycieli przysługuje Ci np. 5-procentowa zniżka. Ciekawe rozwiązanie proponuje też LINK4, u którego możesz płacić za OC punktami PAYBACK (do kwoty 760zł). Będąc stałym klientem swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie po pewnym czasie otrzymasz także zniżki za lojalność. Są to nie tylko procentowe upusty na ubezpieczenia komunikacyjne, ale również różnego rodzaju „dodatki”, np. rozszerzony pakiet ochrony NNW lub ochrona utraty zniżki w przyszłości. Warto więc przed wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego rzetelnie przeanalizować swój wybór i porównać wiele ofert, np. korzystając z porównywarek ubezpieczeń i kalkulatorów OC tak, by mieć pewność, że wybrałaś najlepsze dla Ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe, którego nie będziesz musiała szybko zmieniać.

Zakupu OC warto dokonywać z rozwagą i koniecznie po wcześniejszym porównaniu alternatywnych opcji. Ceny polis różnych ubezpieczycieli mogą bowiem różnić się między sobą nawet o kilkaset złotych! Warto zatem regularnie śledzić strony internetowe towarzystw w celu „upolowania” korzystnej promocji lub pakietu.

Nie masz uprawnień do komentowania