Menu
logo tjk main

Sama zadbaj o sprawne auto zimą

Sama zadbaj o sprawne auto zimą
Zima to najtrudniejszy okres dla naszych aut. Nie ma nic gorszego niż zamarznięty zamek przy -10 stopniach Celsjusza lub akumulator rozładowany na środku drogi w trakcie porannych korków. Ale nie ma powodów do strachu. Możesz być zapobiegliwa i zniwelować największe ryzyka związane z zimą.

Kosmetyka auta równie ważna
Chociaż wydaje się to sprawą błahą i mało znaczącą, to warto przed zimą dokładnie umyć samochód, wypolerować i nawoskować nadwozie. Tak samo, jak dbasz o swoje włosy, skórę i paznokcie, tak samo zadbaj o swój środek lokomocji, a odwdzięczy Ci się niezawodnością. Niskie temperatury, w połączeniu z solą drogową, źle wpływają na karoserię każdego auta. Poprzez umycie i nawoskowanie samochodu chronimy powłokę lakierniczą przed dotarciem wody i solanki, które przyczyniają się powstawania ognisk rdzy. Tak prosta czynność może nas uchronić przed sporymi kosztami w przyszłości, bo naprawy karoserii nie należą do tanich.

Na zimę tylko opony sezonowe
Tak, jak sama nie nosisz w zimę japonek albo półbutów, tak nie możesz jeździć na nieodpowiednich oponach. I chociaż zdecydowana większość polskich kierowców (90 proc.) deklaruje, że wymienia opony w okresie zimowym, to badania pokazują, że robi to zaledwie 2/3 z nich. A to przecież niezwykle ważne w kontekście bezpieczeństwa nas samych i naszych pasażerów. - Inna, bardziej elastyczna mieszanka, w połączeniu z bardziej agresywnym bieżnikiem zapewnia dużą lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni i pozwala skrócić drogę hamowania nawet o 25 procent w porównaniu z ogumieniem letnim - mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. Zadbaj o to, aby zimą jeździć na odpowiednim ogumieniu i nie czekaj z wymianą do ostatniej chwili, bo kolejki będą wtedy ogromne.

Kupno opon z łatwą dostawą
Jeśli musisz kupić nowe opony na zimę, to nie martw się, że będziesz musiała wozić je do serwisu. Ogumienie można kupić od razu z transportem do wulkanizatora i przy okazji umówić się na konkretną godzinę montażu, co pozwoli też uniknąć kolejek. „Dostawa z montażem” jest sporym ułatwieniem dla kobiet, bo przecież cały komplet opon waży ok 25-30 kg.

Z „Dostawy z montażem” skorzystało już wiele klientek sklepu z oponami. - Jestem bardzo zadowolona z usługi, z której korzystałam już drugi raz. Nie trzeba czekać w domu aż kurier przyjedzie, tylko po pracy można jechać od razu do serwisu, na umówioną godzinę, więc wszystkim mogę polecić „Dostawę z montażem” - mówi Małgorzata Polczyk, klientka Oponeo.pl

Przy okazji zakupów wymień płyny
Wszelkiego rodzaju płyny mają w naszym samochodzie kluczowe znaczenie. Nie możemy o tym zapominać. Wyobraź sobie zimę bez ciepłej herbaty lub kawy, które szybko rozgrzewają i poprawiają humor. Dlatego też przed zimą warto wymienić najważniejsze płyny na takie, które będą przystosowane do niskich temperatur. Zacznij od płynu chłodniczego odpornego na zamarzanie, co może nas uchronić przed uszkodzeniem chłodnicy, a nawet bloku silnika, co będzie wiązało się z ogromnymi kosztami lub w ogóle wymianą samochodu.

Drugą ważną sprawą jest płyn do spryskiwaczy. Przed zimą powinnaś wyposażyć się w taki, który jest przystosowany do niskich temperatur. Po pierwsze, tylko on poradzi sobie ze skutecznym usuwaniem brudu z przedniej szyby i nie będzie zamarzał. Po drugie, nie zamieni się w kostkę lodu w trakcie nocnego postoju samochodu na parkingu. Warto także zaopatrzyć się od razu w dodatkową butlę płynu, ponieważ w okresie zimowy zużywamy go zazwyczaj więcej niż latem i jeśli w którymś momencie go zabraknie, to możesz mieć spory problem.

Zakup płynu chłodniczego i do spryskiwaczy to tak naprawdę czynność, którą możesz wykonać przy okazji, czy to zakupów do domu, w każdym hipermarkecie, czy też na stacji benzynowej przy okazji tankowania samochodu.

Zadbaj o akumulator
Na pewno widziałaś w swoim życiu sytuację, w której komuś nie chciało odpalić auto przy niższych temperaturach. Nie jest to nic przyjemnego, bowiem sama nie poradzisz sobie z uruchomieniem auta i konieczna będzie pomoc innego kierowcy. Dlatego najlepiej zapobiegać zamiast leczyć.

Winowajcą w takich sytuacjach najczęściej jest akumulator, który nie radzi sobie z niskimi temperaturami lub alternator. Warto sprawdzić przed zimą oba te elementy. Kontrola zajmie nam u elektryka dosłownie kilka minut, a możemy w ten sposób uniknąć stania na mrozie lub spóźnienia do pracy.

Poza tym dbaj o swój akumulator. Nie zostawiaj samochodu z włączonymi światłami, bo po wyjściu z pracy go nie odpalisz. Nie słuchaj za długo radia przy zgaszonym silniku, a w skrajnych wypadkach i przy bardzo niskich temperaturach może pomóc zabieranie go na noc do domu.

Pamiętaj o drobiazgach
Drobiazgi też mają znaczenie, szczególnie w okresie zimowym. Nie zapomnij o takich elementach, jak skrobaczka do szyb i szczotka do odśnieżania. To taki niezbędnik, jak grzebień w Twojej torebce. Chociaż to błahostki, to bez nich możesz nie ruszyć rano do pracy, bo przecież musisz widzieć, gdzie jedziesz. Dobrą praktyką jest także wyposażenie się w odmrażacz do szyb i zamków, a także płyn zapobiegający przymarzaniu uszczelek. A jeśli samochód nas zawiedzie, to nieocenione okażą się - linka holownicza, mała łopata w przypadku zakopania się w śniegu, a nawet rękawice robocze.

Odpowiednie przygotowanie auta do zimy nie zajmie nam dużo czasu. Wystarczy szybka wizyta na myjce samochodowej, krótka wizyta u elektryka, wymiana opon oraz zakupy w sklepie lub przy okazji tankowania. Wszystko to, przy dobrym planowaniu, można załatwić w ciągu 2 godzin. Ta niewielka ilość czasu może uchronić Cię przez najbliższe miesiące przed sporymi kłopotami i spóźnieniami, nie wspominając już o nerwach z tym związanych.

Oponeo.pl S.A.
www.oponeo.pl

Goodyear zimoweopony-nokian-testowane-w-skandynawiisamochod-zima

OPONEO.PL S.A. od 2007 roku jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma jest liderem w sprzedaży internetowej opon z 75% udziałem w polskim rynku. Spółka oprócz serwisów dedykowanych polskim klientom, takich jak: Oponeo.pl, Opony.com, Opony.pl, Motostrada.pl, Felgi.pl posiada również ponad 20 sklepów zagranicznych. Marką spółki i jej głównym portalem jest Oponeo.pl. Firma posiada także popularne forum RTV AGD – Elektroda.pl i jest współwłaścicielem firmy prowadzącej serwis motoryzacyjny Autocentrum.pl. Dodatkowe informacje na stronie www.oponeo.pl.

Nie masz uprawnień do komentowania