Menu
logo tjk main

Techniki manipulacji. UWAGA!! Czytasz na własną odpowiedzialność!

Techniki manipulacji. UWAGA!! Czytasz na własną odpowiedzialność!

Manipulacja - słowo najczęściej odbierane negatywnie. Czy zastanawiałaś się kiedyś dlaczego ? Co właściwie kryje jego znaczenie? W jaki sposób ludzie manipulują Tobą?

Stosowana jest ona już od wieków, jednak od początku XX wykorzystywana niemal na każdym kroku, w reklamach, polityce często niezauważana.

Znanych jest kilkanaście skutecznych technik manipulacji. W tym artykule opisze tylko kilka z nich, ponieważ jest to bardzo obszerny temat.

To może FOCH?
Chyba każda z nas zna tą metodę. Dobrze wiemy, że podczas sprzeczki cisza działa na mężczyznę jak płachta na byka, jednak po jakimś czasie sam przyjdzie z przeprosinami (zazwyczaj nawet nie wie za co). Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ odrzucony człowiek czuje się bezwartościowy i zapomniany. W końcu w wyniku desperacji podejmie kilkanaście prób załagodzenia sporu. Obrona przed tą sztuczką jest równie prosta i banalna jak ona sama, czyli ignorowanie. Jak mówi przysłowie: „Kto mieczem wojuje, od miecza ginie”.

Uwikłanie w dialog
W sobotę wybrałam się do centrum handlowego. W pewnym momencie zaczepiła mnie kobieta, zapytała się gdzie najczęściej kupuję perfumy. Okazało się że ta pani robi zakupy w tym samym sklepie, oraz używa tego samego zapachu co ja. Nawiązałyśmy miłą rozmowę, łączyło nas mnóstwo rzeczy. Po chwili przedstawiła mi ofertę firmy kosmetycznej. Kupiłam od niej trzy kremy i tusz do rzęs.” Zuza (21 lat)

Istotą tej techniki jest wzbudzenie u „ofiary” zaufania, takiego jakim darzy się „starego kumpla”.
Zuza padła ofiarą tej sztuczki. Im większa sympatia, tym większa uległość. Kobieta starała się by rozmowa przebiegała w sposób „gładki”, Zuza poczuła jakby znały się już od kilku lat. Nie zastanawiając się kupiła kosmetyki.

Uwaga! Tajne!
Kolejną zasadę zastosowałam w tytule artykułu - UWAGA!! Czytasz na własną odpowiedzialność!”. Najprawdopodobniej wzbudziłam tym stwierdzeniem Twoją ciekawość, która skłoniła Cię do przeczytania tego tekstu. Słowa takie jak „Tajne”, „Dla wybranych”, „Niebezpieczne” budzą w nas zainteresowanie i poczucie pewnego przywileju, myślimy sobie: „Ja to widzę a inni nie”. Jest to tzw. Reguła niedostępności, czyli niedostępne = cenne.

A co to właściwie NLP?
Znani w USA, i coraz bardziej doceniani w Polsce trenerzy NLP (NeuroLingwistyczne Programowanie), uczą w jaki sposób świadomie używać manipulacji m.in. w biznesie. Pokazują jak odpowiednio dobrać wyrazy, aby przekonać do siebie słuchacza. Inaczej mówiąc, uczą jak wpłynąć na podświadomość.

Podświadomość?
Nasz mózg działa w dwóch sferach: świadomej i podświadomej. „Świadoma” część zdania jest najczęściej przez nas zauważana, wiemy kiedy zdanie jest prawdziwe a kiedy fałszywe. Natomiast „podświadoma” część jest bardziej skomplikowana i nie zawsze prawidłowo odczytuje sens wypowiedzi.

Zastosujmy teraz teorie w praktyce.
Zastanówmy się wspólnie nad znanym wszystkim, krótkim słowem NIE. Musisz wiedzieć, że Twoja podświadomość go nie akceptuje.

Aby Ci to udowodnić, przeczytaj powoli i spokojnie poniższe zdania:
Nie myśl teraz o drzewie.
Nie myśl teraz o niebieskim.

Większość osób powie, że pierwszą rzeczą jaką sobie wyobrazili był obraz drzewa, oraz „czegoś” niebieskiego, mimo że napisałam aby o tym NIE myśleli.

Ich podświadomy mózg odczytał tylko:
Myśl teraz o drzewie.
Myśl teraz o niebieskim.
Ciekawe? A to dopiero początek...Słowa takie jak: „ALE”, „SPRÓBUJ”, „POMIMO”, także mają ukryte właściwości.

Doświadczeni „manipulatorzy” wykorzystują tę wiedzę na każdym kroku, dlatego często padamy ich ofiarą. Umiejętnie dobrane wyrazy potrafią zdziałać cuda.

(Strona 1 z 2)

Nie masz uprawnień do komentowania