Menu
logo tjk main

Zabawa karnawałowa w stylu szkockim

Zabawa karnawałowa w stylu szkockim
W ostatnich latach coraz większą popularnością w okresie karnawału cieszą się imprezy tematyczne. Nie ma znaczenia, czy organizowane są w lokalach gastronomicznych, czy mają charakter domowych prywatek. Ważne, by obracały się wokół ciekawego motywu przewodniego. Styl lat 60-tych, okres międzywojenny, country. Odpowiednie stroje, dobrana muzyka, wyborny alkohol i smakowite potrawy gwarantują świetną zabawę przez całą noc.

Zabawa w stylu szkockim
Doskonałym pomysłem na imprezę karnawałową jest zabawa w stylu szkockim. Szkoci uwielbiają się bawić, a ich bogata kultura może dostarczyć wielu motywów przewodnich. Główne symbole kojarzące się z tym malowniczym krajem to:
• dudy - instrument dęty składający się z wielu piszczałek, bardzo często mylnie nazywany jest kobzą, która jest instrumentem strunowym
• kilt - strój męski ze wzorem w kratę, przypominający spódnicę
• whisky - narodowy alkohol Szkotów. Wyróżnia się dwa gatunki: whisky blended (mieszankę kilku gatunków stosowaną do sporządzania drinków i koktajli) oraz single malt (pochodzącą z jednej destylarni, produkowaną z jęczmienia i znacznie droższą niż whisky blended)

Te trzy elementy to nieodzowne atrybuty każdej imprezy w stylu szkockim. Dudy i whisky powinien zapewnić organizator (chyba że każdy z gości ma przynieść swój ulubiony gatunek alkoholu). W kilty natomiast powinni się przebrać nie tylko mężczyźni.

Oczywiście podczas imprezy muszą być serwowane drinki na bazie whisky. Kolorowe, z sokiem ze świeżych owoców i z lodem, wzbudzą zachwyt wszystkich i spowodują poprawę humoru - nawet wśród największych ponuraków.

Kuchnia szkocka
Charakterystycznym składnikiem szkockich potraw jest owies. Do dań mięsnych zawsze dodawana jest whisky, która podnosi walory zapachowe i smakowe. Tak jak w polskiej kuchni klasycznym daniem jest bigos, tak w szkockiej - haggis, przygotowywany z podrobów baranich. Dla tych, którzy nie gustują w podrobach i baraninie można przygotować maślane pieczywo chrupkie, paski wołowiny w sosie z whisky lub potrawy z ryb. Przepisów na szkockie potrawy jest bardzo dużo.

Klasyką szkockich deserów jest słodkość sporządzana na bazie białego serka, owoców i obowiązkowo prażonego owsa moczonego w whisky.

Muzyka - impreza w szkockich rytmach
To, jak dobrze goście się bawią, zależy w dużej mierze od muzyki, która - odpowiednio dobrana - jest w stanie oderwać od stołu każdego. Muzyka szkocka jest niezwykle rytmiczna, skoczna i doskonale nadaje się do wspólnych zabaw. Istnieje wielu szkockich wykonawców muzyki rockowej lub pop, którzy zyskali międzynarodowy rozgłos. W chwilach wytchnienia można posłuchać np. nastrojowych ballad Amy Macdonald.

Dobrze zaplanowany wieczór powinien uwzględniać także dodatkowe atrakcje w postaci konkursów. Wprowadzają one wesołą atmosferę oraz integrują uczestników, pozwalając szybko się im poznać. Możliwości są nieograniczone, a plan zabawy zależy od inwencji prowadzącego.

Nie masz uprawnień do komentowania