Menu

logo tjk main 

Kobiety mają mocne geny! Żyją dłużej od mężczyzn

Kobiety mają mocne geny! Żyją dłużej od mężczyzn demisweeklydigest.com
Od lat istnieje przekonanie, że kobiety to płeć piękna, ale również i słaba. Oczywiście mężczyźni uważani są za tych silniejszych, dźwigających ciężary i wykonujących ciężkie prace fizyczne.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Sydney w Australii obalają mity. Ich badania wykazały, że kobiety, niezależnie od swego pochodzenia żyją dłużej od mężczyzn nawet aż o 6 lat. Dzieje się tak z powodu posiadania przez nas mocniejszych genów niż płeć przeciwna.

Mitochondrium powodem dłuższego życia kobiet!
Naukowcy z Uniwersytetu w Australii w swoich badaniach wykazali, że głównym powodem długowieczności kobiet jest Mitochondrium, czyli organellum, którego najważniejszą funkcją jest wytwarzanie ATP - organicznego związku chemicznego stanowiącego nośnik energii w ludzkim organizmie. Pozwala on na wykonywanie procesów takich jak biosynteza czy ruch. Molekuł ten jest genetyczny, jednak otrzymujemy go tylko od naszych matek. U mężczyzn ATP może rozwijać się, jednak nie zostaje ono przekazane genetycznie potomstwu. Doktor Madeleine Beekman z Uniwersytetu Sydney na podstawie choroby zwanej dziedziczną neuropatią nerwu wzrokowego, potwierdziła wpływ Mitochondrium na dłuższe życie kobiet. Na chorobę tę narażone są osoby z wadami Mitochondrium. Dotyczy ona tylko 10% kobiet i aż 50% mężczyzn.

Kobiety posiadają mniej żelaza we krwi!
Oczywiście żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem do życia, a jego niedobór może spowodować anemię. Jednak w nadmiarze również może znacznie szkodzić ludzkiemu organizmowi. Kobiety w czasie miesiączkowania tracą wiele żelaza z krwi, dzięki czemu są mniej narażone na choroby wywołane zbyt wysoką jego ilością np. cukrzyca, katarakta, problemy z wątrobą. Kobiety posiadają we krwi około połowę mniej żelaza niż płeć przeciwna.

Hormony mają wpływ na długość życia obu płci!
Testosteron czyli hormon, który posiadają mężczyźni wzmaga agresję, zwłaszcza w młodym wieku. Przyczynia się on również do podnoszenia poziomu szkodliwego cholesterolu. Osoby z jego wysokim poziomem są narażone na wystąpienie miażdżycy lub zawału serca. Estrogen czyli żeński hormon, obniża zawartość szkodliwego cholesterolu i przyczynia się do znacznej produkcji tego dobrego, który jest niezbędny ludzkiemu organizmowi. Kobietom, które mają już za sobą okres menopauzy zaleca się przyjmowanie estrogenu zmniejszającego ryzyko szybkiej śmierci.

Komórki kobiece są wytrzymalsze!
Badania genetyków udowodniły, że płeć piękna posiada lepiej rozwinięte mechanizmy naprawcze w swoich komórkach. Powoduje to, że kobiety są bardziej odporne na wirusy i bakterie. Statystyki wykazują, że do 12 roku życia człowieka, pod opieką lekarzy jest znacznie więcej chłopców niż dziewcząt, ponieważ są oni bardziej podatni na występowanie infekcji. Należy też podkreślić, że płeć żeńska jest bardziej zapobiegliwa i skuteczniej dba o swoje zdrowie. Kobiety spędzają u lekarzy więcej czasu niż mężczyźni, lecz nie jest to spowodowane chorobami tylko regularną kontrolą swojego zdrowia.

Wiele czynników wpływa na to, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Na pewno wpływ ma często ciężka i wyczerpująca praca fizyczna, którą wykonuje płeć męska. Jednak jak potwierdza wiele badań, najważniejszymi gwarantami dłuższego bytu kobiet są ich geny i hormony chroniące organizm żeński przed licznymi chorobami i wytwarzające większą ilość energii potrzebnej organizmowi.

Emilia Kwiatek
powrót na górę