Menu

logo tjk main 

4 praktyczne zastosowania wódki

4 praktyczne zastosowania wódki
Czym jest wódka, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Żadna prawdziwa impreza nie ma racji bytu bez tego wysokoprocentowego trunku. Wódkę można podawać na wiele sposobów - samą, z popitką albo jako drink. Okazuje się jednak, że istnieją również inne sposoby zastosowania wódki, nieco odmienne od tradycyjnego, ale wcale przez to nie mniej praktyczne.

Oprócz wiadomego działania dezynfekującego, spowodowanego dużą zawartością alkoholu, wódka często stosowana jest w kuchni, ale równie dobrze sprawdza się jako środek czyszczący, a nawet pielęgnacyjny i leczniczy.

Oto cztery najbardziej praktyczne zastosowania wódki:
Doskonała do pieczenia ciast
Dodanie niewielkiej ilości wódki do różnego rodzaju ciast sprawia, że są bardziej pulchne i puszyste. W przypadku smażenia na głębokim tłuszczu np. pączków lub racuchów - wcześniej dodana wódka spowolni wchłanianie oleju do ciasta. Popularne jest również nasączanie ciasta tortowego ponczem z dodatkiem tego trunku, co nadaje mu wyjątkowy i intensywny smak.

Uśmierzy bóle i rozgrzeje
Już nasze babcie wiedziały, że wszelkiego rodzaju nalewki z wódki to najlepsze domowe lekarstwa. Nalewki, które są wyciągami z różnych owoców, korzeni, kwiatów bądź ziół, można spożywać doustnie albo stosować zewnętrznie - do okładów lub nacierania. Mają one silne działanie rozgrzewające, przeciwbólowe i przeciwzapalnie. Można je stosować na różnego rodzaju bóle stawów i mięśni - nadaje się do tego nalewka z kasztanów. W przypadku przeziębienia doskonale sprawdza się nalewka z dzikiej róży, a gojenie się ran przyspiesza nalewka z żyworódki. Picie nalewek z czosnku obniża ciśnienie, z orzecha włoskiego łagodzi bóle żołądka, a z miodu wzmacnia odporność.

Usunie zabrudzenia i zabije bakterie
Alkohol zawarty w wódce doskonale sprawdza się w walce z wszelkiej maści grzybami i bakteriami. Wystarczy wlać odrobinę trunku do rozpylacza i popsikać nią zabrudzone miejsca. Po kilkunastu minutach zarazki zginą, a pozostały brud można z łatwością usunąć szczoteczką. Czysta wódka doskonale sprawdza się w walce z uporczywymi plamami - przed praniem trzeba zamoczyć w niej ubrudzoną odzież, a zabrudzenia z pewnością znikną. Wódka usuwa również przykre zapachy z materiałów i tapicerek - należy spryskać je wódką rozcieńczoną z wodą.

Dla skóry i włosów
Rozcieńczona wódka nadaje się doskonale do przemywania i oczyszczania skóry twarzy. Świetnie sprawdza się w walce z trądzikiem - zmniejsza pory i usuwa nadmiar sebum ze skóry. Mycie włosów w szamponie z dodatkiem wódki sprawi, że włosy nie tylko będą się mniej przetłuszczać, ale będą także bardziej miękkie i błyszczące. Co ważniejsze, ten wysokoprocentowy trunek świetnie sobie radzi w walce z łupieżem. Wystarczy systematycznie przemywać wódką skórę głowy, a efekty będą szybko widoczne.
powrót na górę