Menu

logo tjk main 

Jak przygotować samochód do sezonu wiosennego - krok po kroku

Jak przygotować samochód do sezonu wiosennego - krok po kroku
Jeśli Twoje auto przeczekało całą zimę w ciepłym garażu, to możesz spać spokojnie. Wystarczy zmienić opony na letnie i szykować się na pierwszą wiosenną wyprawę. Jeśli było inaczej, skup się, ponieważ zima mocno szkodzi samochodom.

W artykule podpowiem, jak perfekcyjnie przygotować auto do sezonu wiosennego i zniwelować straty spowodowane przez mróz i śnieg.

Wymiana opon - kiedy i jak wymieniać opony?
Pierwszym krokiem jest zmiana opon. Przyjęło się, że robimy to wówczas, gdy temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza - najczęściej na przełomie marca i kwietnia. Zmiana opon to podstawa bezpiecznej jazdy. Pamiętajmy przy tym, aby u wulkanizatora sprawdzić prawidłowe ciśnienie w oponach i ich odpowiednie wyważenie. Wulkanizator sprawdzi również zużycie opon. Bieżnik powinien mieć głębokość w granicach 3-4 milimetrów, a opona nie powinna mieć żadnych ubytków, czy rozstępów.

Wielu kierowców na sezon letni zamienia opony miejscami. Oznacza to, że parę opon, która w zeszłym sezonie służyła na przedniej osi, montują na oś tylną. Sprzyja to równomiernemu zużywaniu się ogumienia i zwiększa długość bezpiecznej jazdy bez kupowania nowego zestawu opon.

Karoseria i podwozie - czyszczenie i konserwacja po zimie
Śnieg, lód i sól, którymi wysypane są drogi, są szkodliwe dla podwozia i lakieru samochodu. W pierwszy ciepły dzień powinniśmy pojechać na myjnię i dokładnie umyć cały samochód. Na uporczywy brud możemy zastosować glinkowanie, czyli dokładniejsze mycie specjalnym środkiem.

Po myciu obowiązkowa jest konserwacja - podwozie konserwujemy przy użyciu specjalnych środków (będziemy potrzebować do tego kanału warsztatowego). Nadwozie możemy potraktować woskiem na myjni lub środkiem do konserwacji lakieru.

Ważne jest, żebyśmy następnie dokładnie ocenili stan wizualny samochodu. Jeśli w karoserii pojawiły się znaczne ubytki, a na podwoziu obecne są ogniska rdzy, od razu powinniśmy zwrócić się o pomoc do blacharza. „Zużywanie się” karoserii jest normalnym następstwem eksploatacji samochodu, co nie znaczy, że nie powinniśmy mu przeciwdziałać.

Konserwacja wnętrza samochodu
Po zimie w samochodzie może panować wilgoć. Przed sezonem wiosennym powinniśmy wymienić filtry powietrza i, jeśli zajdzie taka potrzeba, odgrzybić klimatyzację.

Dokładne wypranie tapicerki i dywaników znacznie poprawi jakość powietrza w samochodzie. Po praniu powinniśmy dokładnie wysuszyć i wywietrzyć wnętrze, zostawiając na jakiś czas otwarty samochód na słońcu.

Wymiana i zabezpieczenie wycieraczek oraz uszczelek
Zimą wycieraczki są dużo bardziej narażone na uszkodzenia. Nawet drobne uszkodzenia tego elementu mogą powodować niedokładne zbieranie wody. Dlatego sprawdźmy dokładnie pióra wycieraczek i w razie potrzeby wymieńmy je na nowe. Sprawne wycieraczki poprawią bezpieczeństwo na drodze.

Wszystkie uszczelki w samochodzie przez silny mróz parcieją. Żeby je przed tym zabezpieczyć, powinniśmy posmarować je na wiosnę techniczną wazeliną lub innym specyfikiem na bazie sylikonu.

Wizyta u mechanika
Nie możemy również zapomnieć o udaniu się do mechanika. Profesjonalnemu oglądowi powinny zostać poddane hamulce, które zimą często ulegają uszkodzeniom. W warsztacie należy również uzupełnić lub wymienić płyny eksploatacyjne.

Jeśli chcemy być maksymalnie przygotowani na wiosnę, powinniśmy przejrzeć dodatkowe wyposażenie samochodu i sprawdzić jego jakość. Szczególną uwagę zwracamy na termin ważności apteczki, ciśnienie w kole zapasowym, gaśnicę przeciwpożarową oraz obecność trójkąta i kamizelki odblaskowej, które w świetle prawa są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.
powrót na górę